بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
رییس اتاق بازرگانی بیرجند: توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی نیازمند تسهیل فرآیند مبادلات تجاری است      

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند خط مشی اتاق را تسهیل در برابر تحریم ها عنوان کرد و گفت: امروزه تسهیل فرآیند مبادلات تجاری یک استراتژی مهم برای توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند؛ مهندس محسن احتشام در نشست هیأت نمایندگان این اتاق با مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: باتوجه به زیرساخت های این استان برای گسترش مبادلات تجاری با بازار هدف افغانستان و جذب سرمایه گذاری مطلوب در گمرک ماهیرود و نقل و انتقالات جاده ای که صورت گرفته باید بیش از پیش به سمت تولید صادرات محور یا صادرات گرا حرکت کنیم.

وی افزود: بنا به فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری، اقتصاد خود را باید متکی به درآمدهای غیر نفتی کنیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بابیان اینکه سرمایه گذاری های دولت و تسهیلات بانکی در خراسان جنوبی بانگاه برون گرا و صادرات محور می باشد، ادامه داد: سهم تولیدات استان از کل صادرات آن بیشتر بوده و این نویدی است که مسوولیت استان رابا توجه به پتانسیل ها و مشترکات اجتماعی، فرهنگی و مذهبی نسبت به بازار افغانستان بیشتر می کند.

مهندس احتشام بیان کرد: اتاق بازرگانی بیرجند با نگاهی بلندمدت با تجار و بازرگانان افغانی تحت هیأت های تجاری بزرگ و کوچک تعامل خوبی داشته است.

وی با اشاره بخشنامه های متناقض که از عدم آشنایی با فرآیند صادرات ناشی می شود، گفت: بازرگانان خواستار بخش نامه هایی در جهت منافع ملی و شناخت محیط های کسب و کار در داخل و خارج کشور هستند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند تأکید کرد: برخی از بخشنامه های متناقض باعث می شود که بازارهایی که بازرگانان هزینه های زیادی را برای بدست آوردن آن پرداخت کرده اند را از بین ببرد و حضور در بازار جهانی را کمرنگ و آمار صادرات کاهش دهد.

 مهندس احتشام اظهار کرد: با مرور تاریخ در می یابیم کشورهایی که بعد از جنگ های جهانی دچار شرایط ویژه اقتصادی شدند تنها راه توسعه خود را تسهیل فرآیند مبادله دیدند و با گسترش مبادلات تجاری اقتصاد خود را دوباره سرپا کردند.

 وی با اشاره به محصولات استراتژیک استان، گفت: بیشتر مشکل این محصولات در حمل و نقل است و اتاق آمادگی خود را برای حمایت از تولیدکنندگان محصولات استراتژیک استان اعلام می دارد.

وی بیان کرد: قیمت پایه صادراتی مسئله مهمی است که به گمرک واگذار شده و اگر این موضوع به درستی تبیین نشود برای صادرات و صادرکنندگان مشکلات و ابهاماتی ایجاد خواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند اظهار کرد: در صادرات 50 میلیارد دلاری که یکی از اهداف کشور است، سهمی برای استان ها نیز در نظرگرفته شده که امیدواریم با تعامل دستگاه های ذیربط با صادرکنندگان و تجار، استان بتواند در تحقق این سهم به خوبی ایفای نقش کند. 

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند نیز با اشاره به برخی از مشکلات صادرکنندگان در مرزهای استان، گفت: مسائل پیش پا افتاده ای در بازارچه ها صادرکنندگان را درگیر خود دارد که باید با همفکری مسوولین برطرف شود.

علی اکبر فرامرزی اظهار کرد: سرویس دهی گمرک در بازارچه ها در یک محل نیست و این موضوع باعث می شود تا صادرکنندگان زمان زیادی را معطل شوند.

نائب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند کمبود ارزیاب را یکی از مشکلات تجار عنوان کرد و ادامه داد: برخی از بارها که در مبدأ پلمپ و در مرز باز می شوند کالای قاچاق دارند و برای کسی که بارنامه به نام وی است مشکلاتی را ایجاد می کند، که در این راستا باید تدابیری اندیشیده شود.

فرامرزی با اشاره به بحث ارزی، تصریح کرد: محاسبات ارزی شفاهی است که باعث بروز مشکلاتی برای تجار ایرانی می شود.

نائب رییس دوم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند نیز ادامه داد: تمامی دیدگاه ها و نقطه نظرات در راستای تسهیل مشکلات است که امیدواریم این مشکلات با تعامل و همفکری مسوولین با بازرگانان و تجار برطرف شود.

محمدحسین قربانی راد طرح اظهار محصولات استان در همان استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این طرح باعث رونق اقتصادی استان خواهد شد و باید همکاری لازم دراین راستا صورت گیرد

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند تأکید کرد: بخش هایی از دستورالعمل های ابلاغی مبهم است که مسوولین استان باید با توجه به شرایط استان راه های بهتری اجرای این دستورالعمل ها را ارائه دهند.

عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند نیز تفاوت قیمت های پایه با قیمت های روز بازار، بدهی ارزی را از جمله مشکلات تجار عنوان کرد. علیرضا خامه زر اصلاح قیمت های پایه و مجوز ترانزیت توسط گمرک را خواستار شد .

راستگو عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند نیز معطلی بار در اثر نبود بانک در بازارچه ماهیرود را مشکل صادرکنندگان دانست.


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1391/10/13 -- 13:21:11
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 1580
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS