بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
در کمیته کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد: ضرورت آشنایی مؤدیان مالیاتی با وظایف و حقوق قانونی      

کمیته کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با حضور نمایندگان بخش خصوصی، دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی ذی ربط  برگزار شد.

در این کمیته موضوعاتی چون اعتراضات مؤدیان مالیاتی در هیأت های حل اختلاف مالیاتی و تغییر رویه رسیدگی به پرونده های ارجاعی به هیأت های حل اختلاف مالیاتی مورد بحث و بررسی حاضران درجلسه قرار گرفت.

ضرورت رعایت قانون ، افزایش اطلاعات و آگاهی مؤدیان مالیاتی از حقوق و تکالیف، تأثیر وضع مالیات ها بر وضعیت بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی در خراسان جنوبی، ضرورت تقسیر قوانین به نفع مؤدیان و اجرای قوانین مرتبط با معافیت های مالیاتی در استان از جمله موارد مطرح شده در این کمیته بود.

در این کمیته مطرح شد،که بسیاری از مؤدیان مالیاتی به واسطه عدم آگاهی از قوانین نمی توانند  به درستی تکالیف خود را انجام داده و از حقوق خود دفاع کنند چرا که اگر این آگاهی وجود می داشت وضعیت بسیاری از پرونده‌ها به هیأت های حل اختلاف نمی رسید.

نکته دیگری که توسط حاضران در جلسه مطرح شد، این بود که تا سال 92 از کمک های بلاعوض بخش کشاورزی مالیات اخذ نمی شد اما چند سالی است که از این کمک ها و همچنین خسارت های وارده نیز مالیات اخذ می شود.

علیرضا خامه زر عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در این کمیته بیان کرد:  اگر مؤدیان با حقوق و تکالیف خود آشنا باشند بسیاری از پرونده های اختلاف مالیاتی شکل نمی گرفت.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر در مرحله رسیدگی نیز اگر از مؤدی توضیح خواسته شود احتمال حل اختلاف وجود دارد و سریعتر به نتیجه خواهیم رسید.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند یادآور شد: باید مؤدی مالیاتی را برای انجام تکالیف قانونی که  بر دوش دارد راهنمایی کنیم تا کمتر شاهد شکل گیری پرونده های اختلاف مالیاتی در خراسان جنوبی باشیم.

صباغ زاده، نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به درخواست های مطرح شده برای انعکاس به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: اصلاح بند 1 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر انتخاب عضو اول هیئت های حل اختلاف خارج از سیستم کارکنان شاغل اداره امور مالیاتی از جمله این تقاضا ها است.

وی با اشاره به اینکه اصلاح ماده مطرح شده نیازمند قانونگذاری است، اظهار کرد: الزام هیئت های حل اختلاف به افزایش زمان رسیدگی حدأقل به مدت 20 تا 30 دقیقه با توجه به ایجاد فرصت برای مؤدی در هنگام دعوت نیز از دیگر درخواست ها است.

 نائب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: از دیگر درخواست هایی که برای مطرح شدن در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مورد توافق قرار گرفته، الزام هیئت های حل اختلاف مالیاتی به تنظیم پیش نویس رأی نهایی در خاتمه جلسات و اخذ امضای اشخاص عضو هیئت ها و ارائه آن به مؤدی در همان جلسه بود.

صباغ زاده ادامه داد: الزام دبیرخانه هیئت های حل اختلاف مالیاتی مبنی بر در اختیار گذاشتن پرونده های مطرح شده در هیئت ها به نمایندگان منتخب تشکل های مندرج در بند 3 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم  جهت مطالعه و بررسی و اطلاع به منظور کمک و دفاع از مؤدیان حداقل سه روز قبل نیز از دیگر درخواست هایی است که در این کمیته درخواست شد.

وی افزود: از دیگر موارد مورد درخواست در این کمیته الزام ادارات امور مالیاتی خراسان جنوبی به قبول هرگونه اعتراض، شکوائیه و نامه جهت ثبت در سامانه توسط دبیرخانه ادارات امور مالیاتی است.گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/05/24 -- 09:23:44
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 326
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS