بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
دبیر اتاق مشترک ایران و افغانستان:سهم 27 درصدی ایران از بازار افغانستان قابل توجه است      

تصویر در اندازه واقعی

دبیر اتاق مشترک ایران و افغانستان حجم تجارت ایران با افغانستان را قابل توجه عنوان کرد.وگفت: سهم 27 درصدی ایران از بازار افغانستان نشان‌دهنده این است که برخی از اظهارنظرها که ایران بازار افغانستان را از دست داده درست نیست.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن خراسان جنوبی ؛ مظفر علیخانی امروز در چهارمین جلسه میز کشوری افغانستان در بیرجند با بیان اینکه نباید سایه سیاست بر فعالیت‌های اقتصادی وجود داشته باشد، گفت: حضور در بازار افغانستان و تداوم و گسترش آن نیاز به همکاری و همفکری تمام دستگاه‌های مجری دارد.

وی وجود مرز مشترک طولانی بین دو کشور، وجود ارتباطات عاطفی، دینی و تاریخی مشترک بین دو کشور و حضور میلیون‌ها افغانی در ایران را از جمله عواملی دانست که می‌تواند سبب عمق‌بخشی به روابط دو کشور در منطقه شود.
علیخانی اظهار داشت: آنچه تاکنون در بازار افغانستان حاصل شده است بیشتر از آنکه نتیجه سیاست‌گذاری باشد حاصل تلاش فعالان اقتصادی ایران در این کشور است و اگر در سیاست‌گذاری‌ها مدون‌تر عمل کنیم نتایج بهتری را می‌توانیم شاهد باشیم.
وی خواستار ایجاد کارگروهی برای بررسی مصوبات گذشته در مورد روابط تجاری این دو کشور شد و گفت: در جلسات گذشته مصوبات خوبی انجام شد که هنوز عملیاتی نشده است و اجرای این مصوبات می‌تواند کمک بزرگی به توسعه روابط تجاری دو کشور کند.
دبیر اتاق مشترک ایران و افغانستان تصریح کرد: اکثر کشورهای جهان معافیت‌هایی را برای تجارت افغانستان در نظر گرفته‌اند تا بتوانند از این بازار استفاده بیشتری کنند که لازم است در ایران نیز این موضوعات مورد توجه قرار گیرد.
علیخانی اظهار داشت: ما برای توسعه روابط تجاری با افغانستان نیازمند نقشه جامعی هستیم تا بتوانیم پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم.
وی، بازاریابی را یکی از اصول اساسی برای توسعه روابط تجاری دانست و گفت: استفاده از روش‌های نوین بازاریابی در کشور افغانستان جواب نمی‌دهد بلکه باید تجار افغانی از نزدیک با توانمندی‌های تولیدی کشور ما آشنا شوند.
علیخانی افزود: برای حضور پررنگ‌تر در بازار افغانستان لازم است که تعامل بیشتری بین دولت و بخش خصوصی باشد چرا که بخش خصوصی به تنهایی نمی‌تواند در این مسیر موفق باشد.
وی با بیان اینکه 44 کشور در افغانستان کار می‌کنند، تصریح کرد: به‌عنوان مثال 90 درصد خدمات فنی و مهندسی این کشور در دست ترک‌ها است که ما نیز می‌توانیم در این عرصه‌ها حضور داشته باشیم.
 

 


گروه خبری : اخبار اتاق
منبع :
آخرین ویرایش : 1390/10/29 -- 07:45:35
نویسنده : واحد روابط عمومی
تعداد بازدید : 1950
زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS