بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
آشنایی با کارگزاری صندوق ضمانت صادرات ایران
     

مقدمه


 یکی از عواملی که همواره موجبات نگرانی صادرکنندگان را فراهم می آورد، وجود ریسکهای سیاسی و تجاری در روند صادرات آنها میباشد، چرا که تحقق هر یک از این ریسکها موجب عدم وصول وجه کالا و خدمات صادره از سوی آنها می گردد. عدم وصول بموقع مطالبات از خریداران خارجی در اغلب اوقات صادرکننده را در تنگنای مالی قرارداده  و در نتیجه باعث ناتوانی وی در ایفای تعهدات مالی وی به اعتبار دهندگان داخلی و گاهی اوقات منجر به ورشکستگی کامل وی می گردد. بمنظور تشویق صادرکنندگان به توسعه فعالیتهای صادراتی خود و کاهش نگرانی آنها در این زمینه و ارائه پوششهای لازم به آنها در مقابل ریسکهای سیاسی و تجاری، دولتها اقدام به ایجاد شرکتهای بیمه اعتبار صادراتی می نمایند. این قبیل شرکتهای بیمه عمدتاً وابسته به دولت و متکی به حمایتهای مالی آن بوده و اغلب ریسکهایی را پوشش می دهند که معمولاً از سوی شرکتهای بیمه تجاری قابل پوشش نیستند. در این راستا و بمنظور تامین امنیت مالی صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه موثر صادرات غیر نفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران بعنوان یکی از زیرمجموعه های وابسته به وزارت بازرگانی با شخصیت مالی و حقوقی مستقل تاسیس گردید. این صندوق به پشتوانه حمایتهای مالی دولت، علاوه بر پوشش ریسکهای سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان نیز کمک می نماید.

 

تاریخچه


 در پی کاهش ارزش دلار در مقابل ریال و در نتیجه کمبود درآمدهای نفتی در اوایل دهه 50 و بمنظور پوشش صادرات ایران در مقابل ریسکهای عمده تجاری و سیاسی، صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری آنکتاد،بعنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت بازرگانی در سال 1352 تاسیس گردیده و فعالیت خود را تحت نظارت مرکز توسعه صادرات ایران آغاز نمود.  

البته عمر این سازمان تازه تاسیس چندان طولانی نبود چرا که با بالا رفتن قیمت نفت در نتیجه تحولات سیاسی در منطقه خاور میانه در اواسط دهه 70 میلادی، درآمد نفتی کشور افزایش یافته و همین موضوع باعث شد که صندوق ضمانت صادرات ایران بدست فراموشی سپرده شده و فعالیتهای آن بطور کامل متوقف گردد.

پس از ده سال عدم فعالیت،بار دیگر صندوق ضمانت صادرات ایران بعنوان یک سازمان وابسته به وزارت بازرگانی و با شخصیت حقوقی و مالی مستقل  در سال 1373 تجدید حیات گردید تا به صادرکنندگان در بازیافت موقعیت تجاری خود که در اثر 8 سال جنگ تحمیلی مختل شده بود کمک نموده و موجبات افزایش درآمدهای غیر نفتی را فراهم آورد.

 

ساختار سازمانی


ماموریت


حمایت و پشیبانی از صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران از طریق:

 

-1 پوشش ریسک عدم بازپرداخت وجوه خدمات و کالاهای صادراتی توسط خریداران خارجی از طریق صدور انواع بیمه نامه ها و پس از اعتبار سنجی از خریداران خارجی.

-2 صدور بیمه نامه سرمایه گذاری جهت پوشش ریسک های سیاسی که سرمایه گذاری صادر کنندگان ایرانی در سایر کشورها را به مخاطره می افکنند.

-3 تسهیل تأمین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان از طریق صدور انواع ضمانت نامه های اعتباری به نحویکه میزان اعتبار صادرکنندگان پس از اعتبار سنجی دقیق، نزد بانکهای تأمین کننده مالی/ تولید کنندگان از طریق این ضمانت نامه ها تضمین گردد.

-4 بررسی دوره ای وضعیت اقتصادی کشورها/ بازارهای هدف و تعیین رتبه و سقف اعتباری کشورها،ارزیابی بانکها و خریداران معتبر و مورد قبول و تعیین سیاست پوششی کلی در قبال کشور

آخرین بروز رسانی : 1389/12/07 12:23:26  تعداد مشاهده : 8405  نویسنده / ویرایشگر : واحد انفورماتیک

زمان نما

 

پیوندهای مفید

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

سازمان توسعه تجارت ایران

صندوق ضمانت صادرات

انجمن زعفران

 

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیرجند


طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS